ArtykułyOuzo - czym jest oraz przepisy - jak pić i podawać...

Ouzo – czym jest oraz przepisy – jak pić i podawać nie tylko z tonikiem?

Ouzo często określane jest mianem greckiej wódki anyżkowej, z którą nie do końca wiemy co zrobić. Dziś to naprawimy przybliżając ten grecki trunek, przy okazji przedstawiając przepisy jak najlepiej pić i podawać ten alkohol, którego cena może być bardzo zróżnicowana. 

Co to jest Ouzo?

W skrócie można powiedzieć, iż Ouzo to grecka anyżówka podobna do francuskich Pastis, Absyntu, tureckiej Raki czy w końcu do włoskiej Sambuki. Jednak byłoby to wielkie uproszczenie kierujące się wyłącznie tym, iż wszystkie wspomniane alkohole łączy jedna wspólna cecha, a mianowicie dominujący aromat anyżu.

Protoplastą Ouzo jest narodowy grecki trunek pod nazwą Tsipouro wytwarzany tradycyjnie od XIV w. Produkuje się go podobnie do włoskiej Grappy czy też francuskiego Marc z wytłoków czyli pozostałości po produkcji wina. Niskiej jakości Tsipouro aromatyzowano anyżem co w linii prostej dało początek produkcji Ouzo.

Ouzo to alkohol destylowany w prostych aparatach destylacyjnych gdzie podczas drugiej destylacji dodaje się aromatyzujące składniki takie jak anyż, kolendra, cynamon, koper, goździki czy mastyks (na tym etapie można porównać produkcję Ouzo do produkcji destylowanego ginu). W wyniku tego procesu powstaje bardzo aromatyczny mocny alkohol przez Greków nazywany „Ouzo Yeast” czyli pewnego rodzaju zaczyn rozcieńczany podczas dalszej produkcji Ouzo.  

Cena Ouzo

Na cenę Ouzo mają wpływ co najmniej dwie składowe. Po pierwsze jakość i rodzaj użytych aromatyzatorów stosowanych podczas drugiej destylacji oraz to czym rozcieńczany jest zaczyn. Wysokiej jakości Ouzo powstaje w wyniku rozcieńczenia „Ouzo Yeast” wodą do mocy pomiędzy 37,5-50% alkoholu. Gorszy jakościowo alkohol uzyskiwany jest poprzez bardzo duże rozcieńczenie zaczynu, który według greckiego prawa w końcowym efekcie musi zajmować nie mniej niż 20% finalnego produktu. Brakującą moc rekompensuje się poprzez dodanie zwykłego alkoholu etylowego.

Mętnienie Ouzo

Efekt mętnienia po dodaniu wody jest wspólnym dla wszystkich odmian wysokiej jakości anyżówek. Związany jest z nierozpuszczającym się w wodzie związkiem chemicznym zawartym w anyżu pod nazwą anetol. To właśnie dodanie wody powoduje, iż anetol wytrąca się pod postacią kropel o rozmiarach 3 mikrometrów tworząc mętną emulsję.

Jak podawać Ouzo?

Tradycyjną metodą podawania Ouzo jest podanie go w szklance wraz z dodatkowym dzbanuszkiem zimnej wody. Dodanie małej ilości wody powoduje opisany powyżej efekt mętnienia zwany również efektem Ouzo. Jest to bardzo efektowny zabieg często wykorzystywany przez iluzjonistów, którzy w mniemaniu widzów mieszają wodę z dwóch źródeł tworząc w efekcie mleko.

Przepisy na drinki z Ouzo.

Ouzo po za tradycyjną metodą podawane jest z tonikiem podobnie jak gin albo w połączeniu z lemoniadą i dodatkiem syropu grenadina. Ciekawymi są również takie przepisy jak:

Ouzotini

Potrzebne składniki:

  • 20 ml Ouzo
  • 20 ml wódka
  • 40 ml sok ananasowy
  • 10 ml sok limonkowy

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki wstrząśnij z lodem i odcedź bez lodu do schłodzonego kieliszka koktajlowego. Wszystko dekoruj cząstką limonki.

Greek Tempest

Potrzebne składniki:

  • 40 ml Metaxa
  • 20 ml Ouzo
  • 10 ml Triple Sec

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki wlej w kolejności do niskiego szkła wypełnionego lodem. Dokładnie zamieszaj, a następnie aromatyzuj skórką z pomarańczy.

Na zdrowie 😊

Mój Bar

Chcielibyście zobaczyć więcej naszych przepisów? Proponujemy kolejną piątkę do wypróbowania!

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
179,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: