ArtykułyAlkohole bezglutenowe - Co pić, gdy z glutenem nam nie po drodze?...

Alkohole bezglutenowe – Co pić, gdy z glutenem nam nie po drodze? Jak wybrać alkohol gluten free i jakie drinki przygotować?

Pojęcie „alkohole bezglutenowe” ostatnio dość zyskało na popularności, zapewne dzięki modzie na dietę bezglutenową. Co tak na prawdę kryje się pod tymi słowami? Z definicji „bezglutenowe” są wszystkie alkohole, które powstały bez udziału zbóż. W związku z tym na starcie odpadają więc piwa i część alkoholi mocnych. Co zatem można uznać za „gluten free”, kiedy wychodzimy na miasto?

Zacznijmy od początku. Gluten jest mieszanką białek roślinnych występującą w pszenicy i jej odmianach, jęczmieniu, życie i nawet w owsie. Wywołuje on stany chorobowe: celiakię, chorobę Duhringa, alergię i nietolerancję. Każda z tych przypadłości wywołuje nieprzyjemne konsekwencje, więc jeśli chcemy ich uniknąć, powinniśmy ograniczyć lub najlepiej wykluczyć gluten z naszego menu.

Alkohole bezglutenowe – czego nie trzeba się obawiać?

Podobno można pić… (prawie) wszystko! Nawet wódki żytnie i pszeniczne. Warunkiem jest, aby w butelce nie było umieszczone źdźbło zboża i była to wódka czysta, nie smakowa. Jak to tak?! A tak to, iż w procesie destylacji i rektyfikacji (oczyszczania) alkoholu gluten zostaje usunięty wraz z wieloma innymi substancjami. Oznacza to, iż końcowy produkt jest alkoholem bezglutenowym, więc niegroźnym. Idąc tym tropem, każdy alkohol możemy uznać za bezglutenowy, niewywołujący alergii czy nietolerancji, czyli hulaj dusza!

Jak wybrać alkohol bezglutenowy?

Osoby, które stosują się do zasad diety bezglutenowej, zazwyczaj szukają na etykietach certyfikatu potwierdzającego brak lub znikomą zawartość glutenu w produkcie.

Aby jednak móc umieścić na opakowaniu przekreślony kłos – międzynarodowy znak bezpiecznej żywności/napoi bezglutenowych, produkt (w tym wypadku nasz destylat) musi być pozyskany z surowca nieskażonego glutenem. Na próżno więc szukać go na butelkach ginu, whisk(e)y, czy większości wódek.
Zagadkowy może być skład bimbru wujka Staszka, zatem ostrożnie 😉 Odradza się kolorowe i słodkie likiery, wódki smakowe, wermuty, piwa oraz wszystkie napoje alkoholowe, które na etykiecie mają napis „aromatyzowane”.

Pewniaki – alkohole gluten free

Miłośnicy niskoprocentowych alkoholi mogą sięgać spokojnie po naturalne wina i miody pitne. Dobra wiadomość dla miłośników „bąbelków” – wina musujące, szampany i cydry należą do grupy alkoholi bezglutenowych.

Na spokojnie i z czystym sumieniem możemy sięgać po nihonshu – czyli alkohole pochodzące z kraju kwitnącej wiśni.

Ponadto wartymi uwagi są:

– Campari, Aperol, Cynar, którymi możemy się cieszyć do woli. Ponadto likier Cointreau i jego warianty smakowe także są zaliczane do grupy alkoholi bezglutenowych.

Z mocniejszych zawodników spokojnie możemy sobie pozwolić na destylaty z winogron czyli koniaki, pisco. Destylaty z trzciny cukrowej i jej pochodnych: rumy, cachaçę. Brandy wytworzone z dowolnych owoców, rakija, eau de vie. Destylaty z agawy – tequilę i mezcal (ale tylko w przypadku bycia produktem 100% z agawy). W końcu z tych najbliższych naszemu sercu – wódki ziemniaczane

To jak w końcu z tym bezglutenowym alkoholem?

Szczerze? Sama się zakręciłam i chyba ze trzy razy analizowałam, gdzie leży prawda. Faktem jest, że w wyniku destylacji i rektyfikacji pozbywamy się wielu niechcianych substancji. Faktem jest też, że mamy tak szerokie spektrum alkoholi, które są oznaczone przekreślonym kłoskiem, że możemy znaleźć coś dla siebie. Gin robiony z trzciny cukrowej możemy spotkać w aż dwóch wariantach, mnogość wódek ziemniaczanych czy różnorodność rumów są w stanie zaspokoić nawet najbardziej wybredne podniebienia. 

Producenci alkoholi przykładają coraz więcej starań, by dotrzeć do jak największej grupy potencjalnych konsumentów. Udoskonala się procesy produkcji, tworzy nowe produkty skierowane do konkretnych osób. Na chwilę obecną na rynku znajdziemy marki piw bezglutenowych (głównie w sklepach z craftowymi browarami), które w niczym nie ustępują swoim „normalnym” odpowiednikom, co ucieszy niejednego fana chmielu. Wybierając koktajle warto zwracać uwagę na wszystkie składniki i dopytywać, gdy nie jesteśmy czegoś pewni.

Możliwości jest wiele. Ale pamiętajcie – nie przesadzajcie i upewnijcie się dwa razy.

Drinki bezglutenowe

Side Car

Potrzebne składniki:

  • 40 ml Cogniac
  • 20 ml Cointreau Triple Sec
  • 10 ml sok z cytryny

Sposób przygotowania:

Schłódź kieliszek wypełniając go kostkami lodu lub wstawiając do zamrażarki. Przygotuj cytrynę: dokładnie ją umyj i sparz we wrzątku. Następnie delikatnie wygnieć i przetnij na pół. Za pomocą wyciskarki lub siły własnych dłoni wyciśnij 10 ml soku z cytryny. Aby odmierzyć potrzebną ilość użyj jigger lub miarki kuchennej. Wlej do szklanicy lub wysokiego słoika. Następnie dolej 10 ml syropu cukrowego, 20 ml brandy oraz 20 ml likieru pomarańczowego. Uzupełnij szklanicę kostkami lodu i dokładnie wstrząśnij przez ok. 15 sekund. Czas na przygotowanie dekoracji koktajlu: na niewielki talerzyk nałóż niewielką ilość cukru. Wysyp lód z kieliszka lub wyjmij kieliszek z zamrażalki. Następnie weź połówkę cytryny i zwilż nią brzegi kieliszka, a potem “umocz” rant kieliszka w talerzyku z cukrem. Za pomocą sitka barmańskiego odcedź zawartość szklanicy do kieliszka na drinka. Na sam koniec weź zest (skórkę z pomarańczy) i ściśnij go nad szklanką, żeby dodać dodatkowych olejków i aromatów, a następnie umieść w środku.

Pina del Oro

Potrzebne składniki:

  • 40 ml tequila
  • 40 ml sok z ananasa
  • 10 ml syrop cukrowy
  • garść liści świeżej szałwii

Sposób przygotowania: 

Do niskiej szklanki wsyp lód w celu schłodzenia go. Do słoika lub shakera wlej przy pomocy miarki kuchennej lub kieliszka do wódki 40 ml tequili, 40 ml soku z ananasa (najlepiej świeżo wyciskanego), 10 ml syropu cukrowego i wrzuć garść szałwii. Dodaj lód, zakręć słoik/zamknij shaker i energicznie wstrząśnij. Przecedź za pomocą sitka barmańskiego zawartość słoika/shakera do schłodzonego niskiego szkła wypełnionego lodem. Dodaj plaster ananasa i kilka listków szałwii jako dekorację.

Paloma

Potrzebne składniki:

  • 40 ml tequila
  • Sok wyciśnięty z połówki limonki
  • Lemoniada grejpfrutowa
  • Szczypta soli

Sposób przygotowania:

Do tego koktajlu przygotuj wysokie szkło, wypełnij je lodem. Wlej składniki w powyższej kolejności: tequilę, sok z limonki, sól i lemoniadę grejpfrutową. Jeśli takowej nie masz, połącz sok grejpfrutowy (najlepiej świeżo wyciskany) z wodą gazowaną. Użyj pół plastra grejpfruta jako dekoracji.

Air Mail

Potrzebne składniki:

  • 40 ml rum (najlepiej ciemny)
  • 20 ml sok z limonki
  • 10 ml syrop cukrowy
  • Wino musujące

Sposób przygotowania:

Kieliszek, w którym podasz koktajl wstaw na kilka minut do zamrażarki lub wypełnij lodem i odstaw w celu schłodzenia. Do szejkera nasyp lodu, wlej odpowiednie ilości złotego rumu, soku z pomarańczy oraz soku z limonki i energicznie wstrząśnij. Do odmierzenia składników użyj jiggera lub miarki kuchennej – pomoże Ci to zachować recepturę koktajlu, a co za tym idzie idealny smak. Za pomocą sitka barmańskiego odcedź koktajl do schłodzonego kieliszka (bez lodu). Na końcu
wlej szampana. Jako dekoracji użyj gałązkę mięty. 

Chilcano

Potrzebne składniki:

  • 60 ml pisco z Chile
  • Sok z połówki limonki
  • 2 krople Angostura Bitters
  • piwo imbirowe

Sposób przygotowania:

Wysokie szkło wypełnij lodem. Przy użyciu jiggera (miarki barmańskiej), kieliszka do wódki lub miarki kuchennej odmierz 60 ml pisco. Wyciśnij pół limonki, dodaj 2 krople Angostury i uzupełnij piwem imbirowym. Jako dekoracji użyj wcześniej wyciśniętej połówki limonki.

Angelika Leśniewicz

Angelika Leśniewicz
Angelika Leśniewicz
Barman, absolwentka Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów. Zanim trafiła na stołeczne salony zbierała doświadczenie w nadmorskich kurortach i Gdańsku w hotelach, klubach i restauracjach. Cztery lata fizyki technicznej zrobiła w dwa dni ;) Przez długi czas związana była z warszawskim cocktailbarem Kita Koguta, obecnie kieruje barem w Niewinnych Czarodziejach 2.0 na Powiślu. Od 2019 r wykładowca i trener w MSBiS. Konkursowo zadebiutowała w 2019 r w World Class Competition, gdzie dostała się do top 30. polskich barmanów jako najmłodsza uczestniczka. Mol książkowy, miłośniczka czekolady, tatuaży i dobrego Old Fashioned. Gaduła jakich mało, pragnie, aby goście odwiedzający ją w lokalu czuli się jak w domu.

Obserwuj nas:

15,622FaniLubię
25,682ObserwującyObserwuj
179,000SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze: